Chleb

***

PRZEPIS NADESŁANY: Wypiek Chleba
Zakwas :
do wyparzonego słoika wlewamy dobrej jakości wodę (nie zimna nie za ciepłą) i tyle samo dosypujemy do słoika mąki. Przykrywamy szmatką z włókien roślinnych (bawełna,len etc.), i odstawiamy w ciche i ciepłe miejsce na minimum 3 dni. Codziennie mieszamy zakwas łyżką drewnianą lub kręcąc okrężnie słoikiem. Po kilku dniach zakwas będzie cieplutki i „żywy” , co będzie widoczne oraz odczuwalne.
Chleb.
przygotowanie :
w niemetalowej misy umieszczamy Zakwas chlebowy (ok. 1/3 szklanki), mąkę (ok 2 szklanki), czystą spokojną wodę nie za ciepłą (nie więcej niż 40 st C), nie za zimną (ok. 1 i 1/2 szklanki), dodajemy sól (ok. łyżeczkę), oraz ewentualne przyprawy lub nasiona typu czarnuszka, kminek, sezam czy ziarno słonecznika. Mieszamy składniki początkowo drewnianą łyżką, a następnie rękami ugniatamy ciasto o jednolitej, nie klejącej się formie. W razie nadmiaru lub niedoboru można śmiało dosypać mąki lub dolać wody. Uformowaną kulę zostawiamy na ok. 2 godziny w miseczce przykrytej szmatką bawełnianą lub lnianą, w ciepłym i spokojnym miejscu. Następnie ugniatamy ciasto ponownie, i w zależności od jakości mąki oraz jej przemiału jaką użyliśmy do wyrobu – ugniatamy od kilku chwil po ponad 10 minut (im więcej energii od nas popłynie podczas ugniatania tym strawniejszy i „żywszy” będzie chleb). Po ugnieceniu formujemy kształt chleba i umieszczamy go w niemetalowej formie do wypieku w piekarniku lub piecu. Formę uprzednio można posmarować masłem (lub najlepiej olejem z kokosa) i obsypać mąką by wypiek się nie poprzyklejał do formy. W przypadku ceramicznej formy jest to zbędne. Odstawiamy formę z chlebem przykrytą szmatką w ciepłe miejsce na około 5 – 8 godzin, a uprzednio nacinamy wierzch chleba w celu uniknięcia pęknięć gdy będzie się powiększał. Po tym czasie do ciepłego piekarnika wkładamy formę z ciastem i pieczemy w temperaturze ok 180 st C przez ok 50 – 70 minut. Wyjmujemy gdy nabierze złotobrązowego koloru. Można od razu przegłaskać mokrą dłonią wierzch chleba w celu złagodzenia twardości skórki.
Kilka podpowiedzi – do ciasta można dodawać dowolne składniki lecz najistotniejsza jest mąka oraz jakość wody.
Zakwas chlebowy w zależności od warunków  w których żyje, będzie zdatny do użycia jako żywe ‚drożdże” po minimum trzech dniach. Im dłużej zakwas żyje tym szlachetniejszy będzie chleb. Nie wylewaj całego zakwasu do wyrobu ciasta, lecz pozostaw trochę i dolej z powrotem wody oraz dosyp maki jako uzupełnienie. Taki zakwas może naprawdę długo żyć w naszym domu i zawsze będzie gotowy by upiec z niego chleb. Pamiętaj by codziennie lekko go zamieszać!Pamiętaj że : jaką energią i emocją będzie piekarz emanował podczas swojej misji, taką siłą chleb będzie oddziaływał na konsumenta.

***
     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *